امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اصل بخشش
هر وقت خطایی صورت گرفته باشد، برنامه روحیه بخشش را به ما میآموزد.

رنجشها چه توجیه شده باشند یا خیر ، برای بهبودی مداوم ما خطرناک هستند. هر چه بیشتر رنجشها را در دل نگاه داریم ، تلختر میشوند و سرانجام ما را مسموم میکنند. برای پاک ماندن ، باید جهت رهایی از رنجشها توانایی بخشش پیدا کنیم . ابتدا این توانایی را با کارکرد قدمهای هشتم و نهم به دست میآوریم و سپس آن را با انجام منظم قدم دهم سرزنده نگاه میداریم.  

رنجشهای خود را رها میکنم . امروز، اگر مورد آزار قرار گرفتهام ، بخشش را تمرین میکنم و میدانم خود من هم به بخشش نیاز دارم.
پاسخ
انجمن معتادان گمنام و اعضای آن سخاوتمندانه و با آغوش باز مرا پذیرفت و به من کمک کرد و به گذشته ام نگاه نکرد هر وقت اشتباه کردم و یا رفتار کردم مرا بیرون و یا طرد نکرد به من برای هزاران بار فرصت داد و با این کار بخشش را بدون اینکه حرفی بزند فقط با عملکردش به من یاد داد خدایا شکرت
پاسخ
تمام گذشته من همراه با خسارت زدن بوده است ، در قدم نهم نیاز بخشیده شدن از طرف آنها که خسارت دیده اند ، حس میشود
اما این فقط نمای یک روی سکه است ، من نیز میبایست خود را ببخشم با خویشتن رابطه برقرار کنم ، و دیگران را هم ببخشم ، در این سفر روحانی ، رنجشها دارای وزن زیادی هستند ، که موجب خستگی میشوند
پاسخ
کلا به تعادل رسیدن سخت است ، چه برسد به تعادل عاطفی
امروزه در کلی از بخشهای زندگیم حس میکنم که به تعادل رسیده ام ، اما اینگونه نیست ، در بخشی اهرم اجبار است و در بخش دیگر عادت
برای بدست آوردن تعادل عاطفی میبایست با خویشتن و اهداف زندگی بیشتر تمرکز کرد
از نگاه من تعادل عاطفی یک پروژه زمانبر است
پاسخ
بخشیدن را در انجمن معتادان گمنام یاد گرفتم ...

در گذشته من از روی ترس از طرف مقابل یا ترس از طرد شدن یا تایید طلبی امر بخشیدن را صرف میکردم . یا منافع هم در خطر بود و یا قرار بود بابت بخشش چیزی عایدم شود . 

اما امروزه برای اینکه خودم لیاقت آرامش را دارم میبخشم  . میبخشم چون میخواهم قشنگ زندگی کنم  . میبخشم نه اینکه دیگران لایق بخشش من هستم بلکه من مستحق

آرامشم.
پاسخ
یاداوری خاطرات گذشته و مرور خساراتی که به دیگران زده ام، مرا بخشنده تر کرده و کمتر به دنبال عدالت میگردم.
پاسخ
من درقدم چهارم متوجه شدم بانواقص خود چه خسارتهايى زدم وباعث رنجش شودم وهميشه دوستارم ديگران مرا ببخشن ولى من يادگرفتم اصل روحانى بخشش رااز خودم شروع كنم يعنى من ببخشم تا خداوندو ديگران هم مرا ببخشند
پاسخ
اگر حس بخشش در نداشته باشم ، در مواقعی که اشتباهی می کنیم ، توقع هم نخواهیم داشت تا دیگران ما را ببخشند . ببخش تا بخشیده شوی ، این حس بخشش به ما کمک می کند تا سه اصل پذیرش و فروتنی و صبر را با خود تمرین کنیم و بتوانیم به آرامش برسیم .
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان