امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اصل جستجوی نقاط قوت
بر اساس اصول بهبودی ، سعی میکنیم درباره یکدیگر قضاوت نکنیم ، از یکدیگر کلیشه نسازیم و به یکدیگر درس اخلاق ندهیم.

اگر از کسانی که مورد قضاوت قرار میدهیم بپرسیم آیا از این کار خشنود هستند ، پاسخ منفی قاطعانه ای را دریافت میکنیم . آیا اگر این کار در مورد ما انجام میشد ، احساس نمیکردیم که مورد اهانت قرار گرفته ایم ؟ به راستی بله . بهترین صفات ما چیزهایی هستند که توجه دیگران را به آنها جلب میکنیم . به همین ترتیب ، معتادان در حال بهبودی همسفر ما نیز میخواهند که در موردشان خوب فکر شود . برنامه بهبودی از ما میخواهد به طور مثبت به زندگی نگاه کنیم. هر چه بیشتر به صفات مثبت دیگران توجه کنیم ، این صفات را بیشتر در خود مییابیم.  

قضاوتهای منفی خود را درباره دیگران کنار میگذارم و در عوض بر سپاسگزاری از صفات مطلوب همه تمرکز میکنم.

پاسخ
یکی از نقاط ضعف ما منفی گرایی و ندیدن نقاط قوت خود و دیگران است ، هر زمانی که در مسیر بهبودی دنبال ایراد گرفتن و نقطه ضعف دیگران هستیم

باعث سلب آرامش از خود می شویم ، دیدن نقاط قوت دیگران ، باعث استحکام روابطمان با دیگران خصوصا داخل انجمن می شود . نقاط قوت دیگران را

وقتی ببینیم ، باعث می شود اگر خطایی هم مرتکب شدند ، به آنها سخت نگیریم و مثبت گرا شویم و در مسیر بهبودی و در آرامش بیشتری رو به جلو

حرکت کنیم .
پاسخ
جه زمانی نقاط قوت را میتوانم در خود شناسایی کنم دیدن نقاط ضعف و پذیرفتن انها و سرزنش نکردن خود و تغییر نگرش و باورهای پوج و قدیمی جرا که در ما محسناتی وجود دارد که فکر بیمار خود و القا عدم اعتماد بنفس از سمت دیگران اجازه نداده انها را ببینیم و رشد دهیم امروز با رعایت اصول و نگاه مثبت تمامی انها را هم جویا میشویم و قوت میبخشیم ....
پاسخ
تجربه شخصی من : باور و عقاید گذشته من هیچ وقت دنبال خوبی هایم نمی گشتند . تمام طول گذشته من با تحقیر و شکست روبرو بوده و هرگاه از نقطه قوت خودم خشنود

می شدم اطرافیان آن را عادی جلوه می کردند . این بخاطر خسارت هایی بود که من به آنها زده بودم و آنها از من متنفر بودند و من هم کم کم باورم شد که نقاط قوتی در من وجود

ندارد. اما امروز عقاید ، انگیزه ها و باورهایم تغییر کرده اند ، من اگر رذیلتی هم داشته باشم قطعا فضایلم از آن بیشتر است . امروز با کارکرد قدم ها بخصوص قدم هفتم می توانم

نقاط قوت خودم را جستجو و شناسایی کنم تا با کمک آنها به کمال برسم .
پاسخ
هرگاه دوربین خودراخاموش کردم ودیگران راقضاوت نکردم وبه خودم پرداختم موفق بودم من درقدم چهارتراز نواقصهای خودرا دراوردم ودرقدم شش وهفت متوجه کبودهای اخلاقی خود شدم وشروع به کارکردن نقاط ضعف وقوت خودکردم وبه دیگران کاری نداشتم این باعث رشدمن شد
پاسخ
اصل نقاط قوت و ضعف را اینگونه تمرین کردم
سعی کردم بجای اینکه وقت خود را در راه تفکر و یا کنترل دیگران هدر بدهم ، تمرکز و انرژی خودم را صرف خودم کردم و بدنبال نقاط قوت خودم گشتم ، چون نقاط ضعفم کاملا مشهود بود و هست ، دعا کردم و خ.اهان تغییر شدم
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان