امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
قدم اول سوال 11 :چگونه دیگران را برای رفتار خودم سرزنش کرده ام ؟
دیگران را سرزنش می کنیم . انتظارات خیلی زیادی از خانواده ، دوستان و دیگران داریم . خود را با دیگر معتادانی که اعتیادشان بدتر از ما بنظر می رسد ، مقایسه می کنیم ، یا ممکن است یک نوع ماده مخدر خاص را سرزنش کنیم . اگر مدتی از مصرف پرهیز کرده ایم ممکن است شکل فعلی اعتیادمان را با زمان مصرف خود مقایسه کنیم و توجیه نماییم که امروز هیچ چیز امکان ندارد به بدی آن زمان ها باشد . یکی از آسانترین راه ها برای این که تشخیص دهیم در مرحله انکار هستیم این است که ببینیم آیا دلایل به ظاهر موجه ولی غیر واقعی برای رفتارهای مان می آوریم یا نه.
پاسخ
وظایف و مسولیتهای خودمان را انجام نمیدهیم یا در اتفاقها نقش دیگران پر رنگ میبینیم یا کسی چیزی را بواسطه رنجش نمیپذیریم و شرو ع به سرزنش میکنیم این اخر بی شهامتی است که بخاطر اشتباه خود دیگران را سرزنش کنیم

اولین قدم شکستن دیوار انکار واقرار و دست کشیدن ازبهانه و دست اویز
پاسخ
بهترین راه حل نزد دیگران برای خروج از (عدم موفقیت خود) سرزنش کردن دیگران بخاطر رفتار خودم است .
مثلا هرگاه که پدرم میگوید آخه این چه کاریه انحام میدی ، خیلی راحت و صریح بهش میگم که چیزه متفاوت این به من آموزش دادی ؟؟؟
ایشان هم سکوت کرده و پایان تلخ
پاسخ
هرزمان که نتونستم باواقعیت زندگی روبروشوم برای اینکه اززیربارحقیقت شانه خالی کنم دیگران رومقصرمیدونم وسرزنش میکنم امروزه باتوقعات زیادوفرارازبعضی از مسولیت هایی روی دوشم هست دیگران روسرزنش میکنم وهمیشه دیگران روبرای رفتارخودم مقصرمیدونستم مسولیت اعمال ورفتارموبه گردن نمیگرفتم بارهابوده کاری روانجام دادم که فقط خواست خودم بوده وبراساس افکارخراب ونواقصم بوده وفکرمیکردم که درسته وانجام دادم بعدکه خراب میشدیاکم میاوردم دنبال مقصرمیگشتم ومیگفتم اگه تونبودی اینحوری نمیشدیااگه تواون کارونمیکردی من اینجوری نمیکردم وهمیشه دنبال راه فراربودم که دیگران رومقصربدونم
پاسخ
باسلام توقع داشتن باعث انتظارات من شده بود به همین علت من سعی میکردم خودم رو توجیح کنم برای اشتباهات بدتر و دیگران را مقصر وسرزنش کنم که انها باعث مشکلات من شدن واز همه مهم تر از انجایی که من دنبال بهونه هستم برای فرار از مسولیت و تعهد فردی وانسانی خودم ودلیل تراشی میکنم تا خودم رو تبرهه کنم چون بیماری اعتیاد من امروز گونه ای عمل میکنم تا طوری رفتار کنم که من منحصر به فرد هستم ولی دیگران اینجوری نیستن پس سعی میکنم مسولیت پذیرش وتعهد خودمو به درستی انجام بدم
پاسخ
سلام.برای ندیدن نقص های خودم و توجیه کردن رفتار و افکارم و برای سرپوش گذاشتن برروی آنها عیب های دیگران را به رخشان می کشم و با کوچیکترین رفتاری را که بر خلاف میل من انجام بدهند سرزنششان میکنم
پاسخ
به نام خدا.در  بیماری اعتیاد قسمت زیادش فرار از واقعیت هاست در روابط و امور معمولا نقش واقعی خود را انکار می کنیم یعنی خودمان را به طور واقعی نمی بینیم در نتیجه همواره دیگران را مقصر و سرزنش می کنیم وقتی این مسائل را با راهنما در میان میگذاریم نقش خودمان را پیدا میکنیم و با مسائل آنطور که هست برخورد میکنیم و این آغاز راه بهبودی است .
پاسخ
من هرگاه اشتباه کنم تامی توانم قبول نمی کنم کاربدخودرا به گردن دیگران می اندازم وتوجیه وبهانه می اورم تاازگردن خودبردارم وهمیشه حق به جانب خود می دانمودوست دارم همه ازمن پیروی کنند من شب باخانواده میخاستم برم مهمانی دوساعت مانده به رفتنم دوستم زنگ میزند ومیگوید بیابریم جایی زودمیایم ومن هم بادوستم میروم به خوش گذرانی ویادم میرودکه برم مهمانی اخرشب وقتی به خانه میرم با اه وناله شروع به دروغ گفتن میکنم ماشینم خراب شد دادوبیدا میکنم ولعنت میکنم به شانس خود که چرا برای من این اتفاق افتاده اگرهم کسی اعتراض بکند بادادوفریاداعتراضش را خاموش میکنم وسریع میرم به خوابم وخوشحال ازایکه توانستم حرف خودرا به کرسی بشانم ولی امروزه من اینکاررا نمی کنم وبا رددعوت دوستم که اولویت من خوانواده ام هست ودیگرخودرا دچاردردسرنمیکنم وتمام تمرکزخودرابروی اصول روحانی برنامه یعنی صداقت می گزارم
پاسخ
من برای رهایی از وجدان آگاه خود اشتباهاتم رو به گردن دیگران می اندازم.با توجیه و بهانه خود را آرام میکنم.نداشتن پذیرش و توقع زیاد من باعث می شه فقط خودم رو ببینم و کارهای خودم رو موجه نشان بدم.
پاسخ
سرکار خود حاضر. نمیشدم و از طرف مدیرم مورد شماتت قرار. میگرفتم و همش میگفتم دیگران میخواهند زیرآب من را بزنند. و. موقعیت مرا کسب کنند و باعث شده بود. فقط بگویم همکارانم دنبال موقعیت من هستند
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان